Cena wołowiny w skupie — Od czego zależy cena skupu wołowiny?

Cena wołowiny w skupie — Od czego zależy cena skupu wołowiny

Zajmując się hodowlą bydła mięsnego, niezwykle ważne jest znalezienie odpowiedniej klasy odbiorcy żywca, takiego jak np. Osi w Ostródzie. Poza utworzeniem stada, dopilnowaniem odpowiedniej do wielości hodowli zielonych użytków trzeba zrobić rozeznanie w cenie wołowiny w skupie. Co wpływa na cenę opasów?

Jakie bydło zalicza się do opasów — kiedy cena opasów jest najwyższa?

Opasy, czyli samce bydła domowego w wieku 2 lat i więcej, hodowane na ubój w zależności od przyjętego systemu hodowlanego różnić się będą jakością mięsa i tym samym ceną skupu wołowiny. Cielęta do opasu pozyskiwane są głównie ze skrzyżowań krów mlecznych — rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, z buhajami ras mięsnych. Wspomniane sposoby hodowli to opas intensywny — bez wybiegowy, półintensywny, oraz ekstensywny — z wykorzystaniem dwóch sezonów pastwiskowych i pasz pochodzących z własnego gospodarstwa. W zależności od przyjętego kierunku działania inna będzie wartość w skupie żywca wołowego. Cena kształtować się będzie zależnie od osiągniętej wagi końcowej opasów.

W przypadku chowu intensywnego finalnie hodowcy dysponują sztukami osiągającymi 450-600 kg, w opasie półintensywnym, trwającym około 20-22 miesięcy, opasy osiągają masę ciała około 500-550 kg, a w ekstensywnym, po zakończeniu opasu zwierzęta ważą około 400-500 kg.

OSI Ostróda — czy każdy skup oferuje takie same ceny?

Cena opasów zmienia się w zależności od warunków panujących na rynku hodowców bydła mięsnego. Cena skupu wołowiny nie jest stała. Zależy ona od wartości rzeźnej bydła, sposobu hodowlo, kategorii bydła i tym samym jego rasy. Chcąc mieć gwarancję uczciwej ceny, zajmując się hodowlą bydła mięsnego, dobrze jest znaleźć uczciwego partnera takiego jak np. OSI Ostróda, który stosuje uczciwy sposób wyceny skupowanego bydła ukierunkowany na zadowolenie hodowców. Ważne jest — przekazując zwierzęta do skupu, aby pilnować rzeczywistej wagi żywca uwzględniającej na zdrowym poziomie procentowy udział tuszy zakupionego zwierzęcia (tzw. okarmienie).

About the Author

You may also like these